Léčivky
Kalisie vonná (Callisia fragrans) je rychle rostoucí vytrvalá rostlina z čeledi křížatkovité (Commelinaceae). Její původní domovinou je Střední Amerika, odkud se rozšířila i do jižní části Spojených států, a poté i do Austrálie. Na začátku dvacátého století byla přivezena do Evropy a díky velmi snadnému množení se stala oblíbenou pokojovou rostlinou. Její obliba přetrvává dodnes.
Včelí produkty pomáhají léčit i v kosmetice. Poradí si s opary i záněty močových cest a dokážou tlumit příznaky menopauzy. V nadcházejících měsících většina z nás ocení vlastnosti medu při nachlazení a bolestech v krku. Propolis má ale pozitivní účinky i na trávení a v kosmetice. Med a další včelí produkty si umí poradit i s daleko závažnějšími a nepříjemnějšími problémy. Poradíme vám, s čím ještě vám mohou včelí produkty pomoci.
Česnekový sirup neboli česnekový bylinný elixír vychází ze starých lidových léčitelských zkušeností, ve kterých česnek hraje prim.
Staré přísloví praví „před heřmánkem smekni, před bezem klekni“. Černý bez totiž patří k nejoblíbenějším bylinám lidového léčitelství. Květy bezu obsahují silice, slizy, třísloviny, glykosidy, organické kyseliny a vitamín C. Jaké jsou léčivé účinky černého bezu?
Lymská borelióza se v České republice řadí mezi nejčastější infekční onemocnění přenášené klíšťaty. Při léčbě boreliózy nenabízí řešení pouze antibiotika, ale k problémům lze přistoupit i netradiční, ale velmi účinnou cestou bylinek.
Většina lidí si kopřivy spojí s nepříjemnými vyrážkami, které se objeví v místě kontaktu s jejími listy obsahujícími žahavé chloupky plné kyseliny mravenčí. Jiní ji zase vnímají jako otravný plevel, který dokáže vyrůst i v těch nejnepříznivějších podmínkách. Kopřiva dvoudomá je nejčastějším druhem kopřiv u nás a je rovněž nedoceněnou bylinou, která má více léčivých účinků, než by většina lidí řekla.
Jahodník obecný je bylina vytrvalého rázu rostoucí velmi často na slunných místech luk, mezích, stráních, ale i lesech. Planých jahodníků se v přírodě ovšem moc nenachází. Je to spíše krásná náhoda. Vyznačuje se bílými květy a dlouhými řapíkatými listy.
Zřejmě překvapí tím, že je součástí urologických čajových směsí, protože má močopudné účinky. Rozpouští zároveň malé močové kaménky, čímž preventivně zabraňuje vzniku ledvinových kolik. A která část břízy je právě tímto pověstná?